B72220S0500K101
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
B72220S0500K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 3.8 nF Voltage Rating (AC):50 V Voltage Rating (DC):65 V
ParameterValue
Capacitance3.8 nF
Voltage Rating (DC)65 V
Tolerance10 %
Diameter20 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)50 V
Depth4.3 mm
Thickness4.3 mm
Lead Pitch10 mm
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
Lead Length25 mm
Lead/Base StyleRadial
Max Voltage Rating (DC)65 V
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Max Supply Voltage50 V
Clamping Voltage135 V
Varistor Voltage82 V
Max Voltage Rating (AC)50 V
Max Surge Current6.5 kA
Energy27 J
Clamping Current100 A
Voltage Tolerance10 %